Aktualności

O dwóch takich, co się porwali z motyką na Saharę

środa, 2008-12-31

Dziewięć lat temu doszło do jednego z najbardziej spektakularnych osiągnięć lubelskich sportowców. Porównać je można z olimpijskim złotem Tomasza Wojtowicza w Montrealu, debiutem w polskiej lidze pierwszego koszykarza z USA Kenta Washintona albo duńskiego żużlowca Motoru Hansa Nielsena.

Mało wówczas znani - nawet lubelskim kibicom - dwaj zawodnicy Klubu Motorowego Cross Piotr Więckowski oraz Dariusz Piątek, twórca i menedżer zespołu HRT Racing, porwali się z motyką na …Saharę.


Dzięki swojej przedsiębiorczości i przychylności kilku lubelskich firm zdołali uzbierać na występ w najbardziej prestiżowym na świecie Rajdzie Paryż – Dakar 2000. Więckowski dojechał do mety morderczej imprezy a Piątka wyeliminował z jazdy defekt silnika w motocyklu KTM 660 na …13. etapie. Przez kilka tygodni zmaganiami duetu lublinian – oraz dwójki warszawiaków Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego (notabene namówionych do startu przez naszych) pasjonowała się cała sportowa Polska. Trudno było o lepszą reklamę Klubu Motorowego Cross.

Więckowski i Piątek nie tylko stali się popularni, ale także przetarli drogę na światowe salony innym czołowym polskim kierowcom. Wielkie ściganie po bezdrożach Afryki zapoczątkowało zresztą pasmo sukcesów klubu z ulicy Rusałka. Darek wystąpił jeszcze w nie mniej prestiżowym Rajdzie Maroka oraz mistrzostwach Europy.

Dzisiaj Cross Ekoklinkier/HRT Racing dysponuje najliczniejszą w kraju kadrą zawodniczą, próbuje pokazać się na trasach mistrzostw Europy, szkoli młodzież, wygrywa co się da w kraju i kolekcjonuje tytuły.

Obaj lubelscy motocykliści dokonali w pamiętnym roku 2000 jeszcze jednego wyczynu. Zaledwie jednym brawurowym występem zapewnili sobie miejsca w plebiscytowej Złotej Dziesiątce 38. Plebiscytu Kuriera.

Poniżej przypominamy dziesiątkę asów, w gronie których znaleźli się dwaj odważni rajdowcy z ulicy Rusałka. Wyczyn duetu lublinian docenił jeden z najwybitniejszych polskich motocyklistów rajdowych Jan Szczerbakiewicz, 25-krotny mistrz kraju z Avii Świdnik. Goszcząc przed kilkoma laty w jednej z lubelskich redakcji przyznał, że jedynym, czego zabrakło w jego wieloletniej karierze, był udział we wspominanym Rajdzie Paryż – Dakar. Szczerze go swoim młodszym kolegom zazdrości.

* PLEBISCYT 2000
 1. Wioletta Luberecka
 2. Dariusz Piątek
 3. Dagmara Kowalska
 4. Anna Uryniuk
 5. Piotr Więckowski
 6. Magdalena Chemicz
 7. Agnieszka Pazur
 8. Dariusz Jabłoński
 9. Małgorzata Pietraś
10. Justyna Bąk

powrót

Sponsorzy

Newsletter

Odtwarzacz


Serwis ZawodyMX.pl